تمام هزینه‌های گربه از خرید تا نگهداری چقدر است ؟ هزینه خرید گربه چقدر است ؟ هزینه غذای گربه چقدر است ؟ هزینه واکسیناسیون گربه چقدر است ؟ هزینه واکسن‌های چندگانه گربه چقدر است ؟ هزینه ظرف غذای گربه چقدر است ؟ هزینه تختخواب (جای خواب) گربه چقدر است ؟ واکسن هاری گربه چقدر است ؟ هزینه باکس حمل گربه چقدر است ؟ هزینه قلاده گربه چقدر است ؟ هزینه اسباب‌بازی گربه چقدر است ؟ هزینه‌های پزشکی گربه و تعرفه دام‌پزشک چقدر است ؟ هزنیه قلاده گربه چقدر است ؟ هزینه‌های دندان‌پزشکی گربه چقدر است ؟ هزینه نگهداری از گربه چقدر است ؟ هزینه عقیم‌سازی گربه چقدر است ؟ هزینه داروی انگل،کک و کرم‌های مختلف گربه چقدر است ؟ هزینه بیمه درمانی گربه چقدر است ؟ هزینه کاشت میکروچیپ چقدر است ؟ هزینه‌های جانبی گربه چقدر است ؟ جدول برآورد هزینه نگهداری گربه به چه صورت است؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه ما باشید.

گربه یکی از دوست‌داشتنی‌ترین حیوانات خانگی است. از گربه‌های خیابانی گرفته تا گربه‌های پشمالوی پرشین، هرکدام زیبایی خاصی دارند. گربه‌ها عاشق شیطنت‌اند و با حرکات سریع و بامزه‌ای که دارند به صاحبشان انرژی می‌دهند. می‌توانید مدت‌ها با این حیوان بازیگوش بازی کنید و خسته نشوید؛ اما این‌ها فقط بخشی از داستان است. مهم‌ترین بخش آن هزینه نگهداری از گربه است.

متأسفانه افراد زیادی بدون اطلاع از هزینه‌های نگهداری از بچه‌گربه، تصمیم می‌گیرند گربه نگه دارند؛ هزینه‌هایی که هر سال به آنها اضافه می‌شود. وقتی هم دیگر از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند، به هزار و یک روش می‌خواهند از گربه‌ای که به آنها وابسته شده است خلاص شوند. اگر نگوییم همه، بسیاری از گربه‌هایی که در سطح شهر رها شده‌اند، به‌دلیل بی‌فکری همین افراد به این روز افتاده‌اند.

به ‌همین‌ دلیل، در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا،تصمیم گرفتیم اطلاعاتی درباره هزینه‌های کامل نگهداری گربه به شما ارائه دهیم که با برآوردی از هزینه‌ها، راحت‌تر تصمیم بگیرید که آیا شرایط نگهداری گربه را دارید یا نه.

حتما بخوانید » هزینه نگهداری سگ

هزینه نگهداری از گربه، قبل از آوردن به خانه

هزینه‌های اولیه برای نگهداری از گربه با توجه به نوع پذیرش گربه متفاوت است؛ برای نمونه، اگر بخواهید از گربه خیابانی سر کوچه‌تان نگهداری کنید، هزینه خرید گربه از هزینه‌های اولیه کسر می‌شود. همچنین اگر گربه را از پناهگاه بیاورید یا از پرورش‌دهنده بگیرید، هزینه‌های پزشکی از هزینه‌های اولیه کم کنید.

۱. گربه‌های خیابانی

هزینه نگهداری از گربه - گربه خیابانی

این گربه‌ها همه‌جا هستند و در هر شکل، اندازه و سنی که بخواهید پیدا می‌شوند. ممکن است در حیاط منزلتان یا کوچه سرگردان باشند یا در باغچه دوروبرِ سطل‌های زباله پرسه بزنند. مزیت نگهداری گربه‌های خیابانی این است که مجبور نیستید برای خریدشان پولی پرداخت کنید. با این ‌حال، این گربه‌ها معمولا هزینه‌های دیگری روی دستتان می‌گذارند؛ برای مثال، این گربه‌ها اغلب بیمار یا آلوده به کک هستند. همچنین ممکن است به جرب (انگل پوستی که با داروی انگل درمان نمی‌شود)، کلسی ویروس (ویروس عفونت پوستی) و حتی اف. آی. پی (بیماری التهابی کشنده) مبتلا باشند. این بیماری‌ها واگیردارند و بنابراین ممکن است به گربه‌های دیگری که در منزل دارید سرایت کنند.

بنابراین باید آزمایش‌هایی روی گربه انجام شود. هزینه این آزمایش‌ها خیلی زیاد است؛ پس احتمالا از همان ابتدا، هزینه نگهداری از گربه خیابانی شامل یک‌سری هزینه‌های پزشکی و واکسیناسیون خواهد بود.

حتما بخوانید » مهاجرت به آلمان

۲. سایت‌ها یا اماکن واگذاری گربه

اگر گربه را از سایت‌ها یا اماکن واگذاری گربه‌ها بگیرید، هزینه پزشکی جزو هزینه‌های اولیه نخواهد بود؛ زیرا همه آنها قبلا تحت‌درمان قرار گرفته‌اند. منتها احتمالا هزینه عقیم‌سازی به‌عهده خودتان است (اگر قبلا عقیم نشده باشند). گربه‌هایی که از واگذارکننده‌ها می‌گیرید رایگان‌اند.

۳. گربه‌هایی که از پرورش‌دهنده گربه می‌خرید

هزینه نگهداری از گربه - گربه پرشین
گربه پرشین
 

اگر گربه را از مراکز پرورش‌دهنده گربه بخرید، بازهم هزینه‌های پزشکی را نخواهید داشت؛ زیرا در این مراکز خودشان تا زمانی ‌که آنها را به‌دست صاحب جدیدشان بسپارند مراقب سلامتی بچه‌گربه‌ها هستند. با این ‌حال، معمولا باید هزینه‌های عقیم‌سازی را بپردازید. این گربه‌ها گران‌ترند و قیمت آنها بسته به نژاد گربه متفاوت خواهد بود.

نکته مهم: تصور نکنید گربه‌هایی که گران‌ترند هزینه‌های بیشتری هم در طول سال‌های زندگی‌شان دارند. برخی گربه‌ها گران نیستند، اما نژادشان طوری است که احتمال ابتلای آنها به یک‌سری از بیماری‌های خاص بیشتر است؛ برای مثال، قیمت گربه ساوانا شاید سه‌برابرِ گربه پرشین باشد، اما هیچ بیماری خاصی او را تهدید نمی‌کند (مگر اینکه به‌خوبی از او مراقبت نکنید). در حالی‌ که احتمال ابتلای گربه پرشین به بیماری کلیوی پلی‌کیستیک زیاد است. به‌ همین ‌دلیل، ممکن است برای مثال هزینه نگهداری گربه پرشین یا اسکاتیش در سال‌های زندگی‌اش خیلی بیشتر از قیمت اولیه‌اش شود.
حتما بخوانید »مهاجرت به کانادا

محدوده قیمت گربه‌ها

هزینه نگهداری از گربه - گربه ساوانا یکی از گربه‌های کمیاب و گرانقیمتساوانا؛ گربه‌ای کمیاب و گران‌قیمت

هزینه خرید گربه

محدوده قیمت برخی از گربه‌ها را در کنار بیماری‌هایی که مستعد آن‌اند در جدول زیر می‌بینید:

نژاد گربه محدوده قیمت (ممکن است توافقی کم و زیاد هم باشد) بیماری‌هایی که مستعدشان‌اند
ساوانا حدود ۸۵میلیون تومان
بنگال حدود ۱۰۰میلیون تومان کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک (HCM)، بیماری‌های چشمی
پرشین از ۱ تا ۲۵ میلیون تومان بیماری کلیوی پلی‌کیستیک (PKD)، آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA) و کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک (HCM)
پیتر بالد از ۳۰ تا ۱۲۵ میلیون تومان
راشن بلو از ۱۰ تا ۷۵ میلیون تومان
اس‌فینکس ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان بیماری قلبی، مشکلات گوارشی و تنفسی
اسکاتیش فولد از ۱ تا ۴۰ میلیون و بالاتر دیسپلازی غضروفی ـ استخوانی، بیماری کلیوی پلی‌کیستیک، کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک
گربه موکوتاه بریتیش حدود ۱۲ میلیون تومان کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک، هموفیلی نوع B
البته در تمام این موارد قیمت گربه‌ها کاملا تقریبی است و به فروشنده، محل زندگی، نژاد، وزن و سن گربه هم بستگی دارد. راحت بگوییم: هیچ قانون خاصی برای قیمت‌گذاری گربه در ایران وجود ندارد. برخی از نژادهای نادر مانند گربه آشِرا یا حتی گربه ساوانا معمولا در ایران به‌راحتی پیدا نمی‌شوند و قیمتشان بسیار گران است؛ برای مثال، قیمت آشرا چند صد میلیون تومان است (تازه‌ترین قیمتی که گرفتیم به ۳۷۵میلیون می‌رسید). در زیر، عکس گربه آشرا را می‌بینید: حتما بخوانید »آسانترین کشورها برای مهاجرت کدام‌اند؟

 

هزینه نگهداری از گربه - گربه آشرا
آشرا؛ یکی از نادرترین و گران‌ترین گربه‌های دنیا

حتما بخوانید » جرات حقیقت


هزینه نگهداری از گربه

هزینه نگهداری از گربه فقط شامل خرید آن نیست. برخی از این هزینه‌ها هرازگاهی و برخی دیگر همیشگی‌اند؛ برای مثال، هزینه واکسیناسیون و پزشکی جزو هزینه‌های هرازگاهی هستند (مگر اینکه گربه بیماری مزمن داشته باشد)، اما غذا و لوازم بهداشتی جزو هزینه‌های همیشگی‌اند. اگر هم زیاد اهل مسافرت هستید، هزینه پانسیون و هتل گربه را هم باید در هزینه‌های مربوط به گربه لحاظ کنید که معمولا بسیار گران‌اند.

۱. هزینه‌های پزشکی گربه در بدو ورود به خانه و سال‌های بعد

بخش بزرگی از هزینه‌های مربوط به مراقبت از گربه به هزینه‌های دام‌پزشکی او اختصاص دارد. جزئیات هزینه دام‌پزشکی گربه‌ها را در ادامه می‌خوانید:

چکاپ

سالی یک‌ بار باید گربه‌ها را برای ویزیت و معاینۀ کلی نزد دام‌پزشک ببرید. البته وقتی گربه به سن ۹ تا ۱۱ سالگی رسید، بهتر است هر شش ماه یک ‌بار این کار را انجام دهید. هزینه چکاپ حدود ۵۰هزار تومان است.

مراقبت از دندان‌ها

اگر نمی‌خواهید دندان‌های گربه‌تان هزینه‌های زیادی روی دستتان بگذارد، از همان ابتدا با مسواک و خمیردندان مراقب دندان‌هایش باشید. با این ‌حال، گربه‌ها همیشه و مداوم به جرم‌گیری و معاینه دندان نیاز دارند. بیشترِ گربه‌های سالم‌اند و گربه‌های مسن درگیر بیماری پریودنتال می‌شوند. عفونت ناشی از بیماری پریودنتال می‌تواند به سایر ارگان‌های بدن گربه آسیب برساند. بهتر است دندان‌های گربه را به‌موقع جرم‌گیری کنید. خدمات جرم‌گیری حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است. البته برخی از مراکز با توجه به وزن و داروی بیهوشیِ مصرفی، احتمال دارد تا ۳۵۰هزار تومان هم دریافت کنند. حتما بخوانید »کپشن اینستاگرام

هزینه واکسیناسیون گربه

هزینه نگهداری از گربه - هزینه واکسیناسیون گربه از واکسن‌های اصلی گربه یکی واکسن سه‌گانه و دیگری واکسن هاری است. واکسن هاری در برخی از مراکز حدود ۴۵هزار تومان و در برخی مراکز به ۱۰۰هزار تومان هم می‌رسد. واکسن سه‌گانه (تری‌کت) که در سال اول گربه سه دوره تکرار می‌شود در هر بار تزریق جداگانه محاسبه می‌شود. با توجه به تعرفه، این واکسن حدود ۹۰هزار تومان است، اما برخی مراکز قیمت‌های گران‌تر حتی تا هر تزریق ۲۵۰هزار تومان هم می‌گیرند که محل سکونت شما هم مسلما در آن بی‌تأثیر نیست. این واکسن بعد از سال اول، سالی یک‌ بار تکرار می‌شود. به‌جز واکسیناسیون اولین سال گربه، ممکن است واکسن‌های تقویتی هم برایش لازم باشد که هر سه تا هفت سال تزریق می‌شود. دفعات واکسیناسیون به اولویت شخصی و سبک زندگی گربه شما بستگی دارد.

درمان کک، انگل، کرم و کنه

اگر در منطقه زندگی شما کک زیاد است و گربه بیشترِ اوقاتش را در فضای باز سپری می‌کند، ممکن است لازم باشد از درمان کک استفاده کنید. البته گربه‌هایی که غذایشان را خودشان شکار می‌کنند، ممکن است به ضدانگل‌ها هم نیاز پیدا کنند. معمولا این روش‌های درمانی برای گربه‌هایی که فقط داخل منزل نگهداری می‌شوند و بیرون نمی‌آیند لازم نیست. درمان کک و انگل معمولا از ۱۸ تا ۳۰ هزار تومان هزینه دارد.

هزینه گربه

حتما بخوانید » بیوگرافی

بیماری‌های مزمن

اگر گربه شما به بیماری‌هایی مانند دیابت، سرطان، بیماری کلیوی مزمن یا بیماری جدی دیگری مبتلا شود، هزینه‌های درمان آن بسیار سنگین و طولانی‌مدت خواهد بود. برخی از این هزینه‌ها احتمالا تا آخر عمر گربه ادامه خواهند داشت.

هزینه‌های جراحی

هزینه‌های جراحی به‌طور کلی با توجه به شرایط مختلف، بافت‌های مختلف و نژاد و جثه گربه متفاوت است؛ برای مثال، جراحی بافت نرم مانند جراحی کلون ۱میلیون و ۲۰۰هزار تومان است. هزینه عقیم‌سازی گربه‌ها هم با توجه به شرایط ممکن است متفاوت باشد. معمولا برداشت رحم بسته به شرایط از ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان (گاهی به ۱میلیون و ۲۰۰هزار تومان هم می‌رسد) و عقیم‌سازی گربه نر از ۱۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است (البته به ما قیمت ۸۰۰هزار تومان هم گفته‌اند). حتما بخوانید » بهترین سریال‌ های سال 2020

بیمه حیوانات خانگی

هزینه بیمه نیز به هزینه‌ها اضافه می‌شود و در عوض، از هزینه‌های پزشکی می‌کاهد. نرخ بیمه به محل زندگی، نژاد گربه و سن او و برخی عوامل دیگر بستگی دارد. در کشور ما بیمه سامان حیوانات خانگی را بسته به نوع حیوان بیمه می‌کند که تا سقف ۵میلیون تومان است.

هزینه میکروچیپ گربه

میکروچیپ به ریزتراشه الکترونیکی می‌گویند که در بدن گربه کاشته می‌شود تا به‌راحتی بتوان آن را شناسایی و در صورتِ گم‌شدن پیدا کرد. هزینه کاشت میکروچیپ برای گربه در بیمارستان دام‌پزشکی حدود ۸۵هزار تومان است.


حتما بخوانید » رمان


۲. غذای گربه‌ها از انواع کنسروی تا غذای خشک

هزینه نگهداری از گربه - غذای گربه تنوع غذایی گربه بسیار زیاد است. برخی از غذاهای گربه در بازار بسیار گران و برخی دیگر ارزان‌اند. کیفیت غذای گربه بسیار مهم است، زیرا اگر از غذاهای نامناسب به‌دلیل ارزان‌بودن استفاده کنید، بعد باید هزینه‌های پزشکی زیادی را متحمل شوید. البته این بدان معنا نیست که اگر غذایی ارزان است حتما بی‌کیفیت است یا گران‌بودن غذا دلیل بر کیفیت بالای آن است. غذاهای خشک و کنسروی هرکدام با برندها و قیمت‌های متنوعی در بازار موجودند. البته اگر می‌خواهید صرفه‌جویی کنید، می‌توانید مرغ، ماهی یا غذایی که خودتان می‌خورید به گربه بدهید. همه اینها به نوع و نژاد گربه شما بستگی دارد. در بازار، غذای گربه از نوع کنسرویِ ۱۹هزارتـومانی موجـود است تا غذای خـشک رویال کنین ۱۰کیـلویی که حدودا ۷مـیلیـون و ۲۰۰هزار تومان قیمت دارد. برای یک گربه بالغ، غذای خشک ۲کیلویی برای یک ماه کافی است، هرچند به نژاد و جثه گربه هم بستگی دارد که چقدر غذا بخورد. حتما بخوانید » تقویت اراده

۳. سرویس بهداشتی، جای خواب و سایر لوازم گربه

هزینه نگهداری از گربه - جای خواب گربه فهرستی از لوازم ضروری گربه که بیشتر آنها هرازگاهی باید تعویض شوند عبارت‌اند از:

فهرست لوازم ضروری قیمت
جای خواب از ۱۷۰هزار تومان تا بیشتر از ۵میلیون تومان
ظرف آب و غذا از ۱۸هزار تومان به بالا
ظرف خاک گربه و بیلچه آن از ۱۸۰هزار (معمولی) به بالا (مسقف‌ها بیشتر از ۱میلیون‌اند)
خاک گربه ۵کیلویی (این مقدار برای گربه بالغ فقط برای ۱۰ روز کفایت می‌کند) از ۱۹هزار (معمولی) تا ۱میلیون و ۸۰۰ هزار تومان (گرانول)
وسایل سرگرمی و بازی قیمت‌ها کاملا متنوع است
کریر و باکس حمل از ۴۰۰هزار تومان به بالا
مسواک و خمیردندان از ۲۵هزار تومان تا ۴۰۰هزار تومان و بیشتر
شامپوی گربه از هر قیمتی پیدا می‌شود
شانه و برس و ناخن‌گیر هرکدام حدود ۵۰هزار تومان به بالا
قلاده گردنی و کمری گردنی از ۲۰هزار تومان به بالا کمری از ۴۰هزار تومان به بالا

لباس و سایر اکسسوری غیرضروری هم البته هستند که خریدشان به خودتان بستگی دارد.

۴. آرایش، پیرایش و ناخن‌گرفتن

هزینه نگهداری از گربه - هزینه ناخن‌گرفتن گربه اگر همه این کارها را خودتان انجام دهید، هزینه‌ای برایتان نخواهد داشت؛ در غیر این‌ صورت باید برای این خدمات هم هزینه کنید. هزینه کوتاه‌کردن مو در مطب بدون بیهوشی ۱۲۰ تا ۲۰۰هزار تومان و با بیهوشی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار تومان است. هزینه ناخن‌گیری در مطب از ۲۵هزار تومان برای گربه‌های کوچک شروع می‌شود. حتما بخوانید » درمان افسردگی

آیا گربه حتما باید اسکرچر داشته باشد؟

ناخن‌های گربه هرقدر هم کوتاه باشند، باز هم این حیوان علاقه شدیدی به کشیدن ناخن‌هایش روی سطوح نرم دارد؛ بنابراین برای او یک اسکرچر بخرید، وگرنه باید تماشا کنید که چطور مبلمان یا هر وسیله نرم دیگری را در خانه با ناخن‌هایش خراش خواهد داد. هزینه یک اسکرچر از ۲۹هزار تومان تا حدود ۳ میلیون تومان است.

با توجه به هزینه‌های تقریبی که در این مطلب به شما ارائه دادیم، می‌توان گفت بدون احتساب قیمت گربه و با فرض اینکه از کسی آن را هدیه بگیرید یا گربه سرِ کوچه‌تان را بزرگ کنید و غذای خانگی به او بدهید، از همان ابتدا باید دست‌کم یک‌میلیون تومان خرج کنید. با توجه به قیمت‌های افزایشی و تورم، خودتان می‌توانید حساب کنید که این گربه ۵ سال بعد چقدر برایتان هزینه دارد.

اگر مطمئنید توان نگهداری گربه را ندارید، بی‌خیال خرید آن شوید

هزینه نگهداری از گربه - اگر توان مالی ندارید گربه نخرید گربه‌هایی که با انسان‌ها زندگی می‌کنند، مخصوصا آنهایی که از بچگی با انسان بزرگ شده‌اند، به‌سختی می‌توانند در بیرون از خانه به‌تنهایی زندگی کنند و برای خودشان سرپناه یا غذا گیر بیاورند. آنها همیشه جای گرم‌ونرمشان را داشته‌اند و یاد نگرفته‌اند چطور شکار کنند. اگر آنها را رها کنید، ممکن است در خیابان از گرسنگی یا سرما بمیرند یا اینکه به‌دست گربه‌های دیگر یا تصادف با خودروها کشته شوند. فکر نکنید گربه عروسک اسباب‌بازی شماست و هروقت خسته شدید، می‌توانید او را دمِ در یا جاهایی دور از محل زندگی‌تان رها کنید. اگر توان مالی کافی ندارید اما عاشق گربه هستید، می‌توانید از راه‌حل‌های جایگزین استفاده کنید؛ برای مثال، یکی از مراکز نگهداری گربه را انتخاب کنید و ماهانه مبلغی را به‌عنوان کمک به هزینه نگهداری از گربه به آن مرکز بپردازید. اگر هم گربه‌ای داشته‌اید که دیگر نمی‌توانید هزینه‌هایش را بپردازید، حداقل به‌جای رهاکردنش، او را به اماکن و سایت‌های واگذاری گربه بسپارید.

گربه

نمایشگر ویدیو
 
 
 
00:00
 
02:46
 
 
 

حتما بخوانید » استوری

سخن پایانی

آیا شما از گربه یا حیوان خانگی دیگری نگهداری می‌کنید؟ اگر برآوردی از هزینه‌های ماهانه یا سالانه این کار دارید، برایمان در دیدگاه‌ها بنویسید.


در ادامه بخوانید » دانستنیها


اصول کسب ثروت را بیاموزید و عادت‌های افراد ثروتمند را در خود ایجاد کنید